Kratšie trasy nerobia problém žiadnemu šoférovi. Opačný prípad je dlhé cestovanie, ktoré je pre šoférov náročné po fyzickej i psychickej stránke. Ak motoristu počas šoférovania niečo bolí a nesústredí sa kvôli bolestiam na cestu, môže dôjsť ku katastrofe. Najčastejšie sa motoristi stretávajú počas dlhej cesty s bolesťami chrbtice. Viete, ako sedieť, aby vás chrbát nezačal bolieť ani po hodinách cestovania?

Prípravy pred cestou a nastavenie sedadla

Ste už konečne pobalení, strešný box praská vo švíkoch a máte hlavu v smútku z toho, že vás chrbát pobolieva už niekoľko dní? Počas šoférovania môže nastať stav, kedy sa nebudete môcť od stuhnutia pohnúť. Radíme vám, aby ste za volant nesadali, ak sa necítite v stopercentnej kondícii. Radšej cestu odložte a navštívte chiropraktika. K bolestiam chrbtice samozrejme môže dôjsť aj počas cestovania alebo pri nasadaní do vozila. Niekedy bolesti vyvolá zle nastavené sedadlo. Nesnažte sa byť za každú cenu čo najvyššie. Bedrá by mali byť v rovnakej výške ako kolená. Najčastejšou príčinou bolestí je však zlá poloha pri sedení, nevhodne ohnuté ruky a nohy. Aká poloha je pre šoférovanie najlepšia?

Pohodlne sa oprite a hor sa na cesty

Počas sedenia musíte cítiť, že k opierke doliehajú bedrá i ramená. Je to podobné, ako keď zimné a letné pneumatiky doliehajú k vozovke. Ak máte staršie vozidlo, tak si dokúpte podporu, ktorú umiestnite nad bedrá. Novšie vozidlá majú ergonomicky tvarované sedenie a zabezpečujú zakrivenie chrbta do tvaru písmena S. Toto zakrivenie je pre chrbticu najprirodzenejšie. Všímajte si tiež opierku na hlavu. Mala by byť umiestnená v strede hlavy a čo najbližšie k temenu. V prípade nárazu tak zabránite fatálnemu zraneniu krčnej chrbtice.

Čo s nohami a rukami?

Keď inštalujete na kolesá pneumatiky Kormoran, tak myslíte na každý detail a dotiahnete každú skrutku. Takto postupujte aj pri sedení počas šoférovania. Chrbtica vás môže začať bolieť aj v prípade, keď máte zle zohnuté ruky a nohy. Príliš pokrčené nohy vytvárajú na chrbát tlak. Vplyvom tlaku je chrbát neustále namáhaný a napnutý. Nielen tlak namáha chrbát. Chrbát dostáva zabrať tiež pri neustálom naťahovaní nôh k pedálom. Ideálna je poloha nôh ohnutých do uhla 45 stupňov. Pohrajte sa trochu s volantom a nastavte si ho tak, aby boli ruky v lakťoch ohnuté. Cestu dokážu spríjemniť masážne podložky alebo hrejivé návleky na sedadlo.